Senaste resultat
Herrar 4 Södra 2020
Lag | M | P |
---|---|---|
|
11 | 29 |
|
11 | 23 |
|
11 | 19 |
|
11 | 18 |
|
11 | 18 |
|
11 | 17 |
|
11 | 14 |
|
11 | 13 |
|
11 | 13 |
|
11 | 11 |
|
11 | 10 |
|
11 | 3 |
Nyheter från föreningen
Välkommen Andreas Roos!
19 jan
Vinterledighet för akademin på ingång !
2 dec 2020
Theo Bapkas förlänger som MV-Tränare!
2 dec 2020
Allsvensk förstärkning till NFC!
Igår, 18:53 0 kommentarer
NFC har gjort klart med ännu en knall. Christian Miljevic med spel i Allsvenskan, Brescia, PAOK och landslagsfotboll i ryggen är klar för rödsvart. Han ansluter till sin storebror i NFC's A-lag och gör det som 28-åring. En fantastisk bedrift av alla inblandade att ro hem detta då Nacka slagits med stora klubbar i landets högsta serier om Miljevic!
Sigge Jonsson uppflyttad till A-laget!
5 apr, 09:19 0 kommentarer
NFC lyfter upp en av sina egna till A-laget! Sigge Jonsson lyfts upp som ny målvakt till A-laget och blir därmed truppens yngsta spelare med sina blott 16 år. Sigge har tagit för sig stort de gånger han varit uppe med A-laget och är en målvakt vi tror starkt på.
Erik Håkansson klar för NFC
11 mar, 23:52 0 kommentarer
Ett utomordentligt tillskott till årets lag, Erik Håkansson som kommer närmast från Huddinge IF i division 2. En krigare som ger allt i alla lägen och som NFC haft på tapeten de senaste två åren och äntligen rott i hamn! Erik själv säger följande om valet av NFC och förväntningarna på säsongen: ”Bra killar och bra ledare runt om, dessutom en mycket fin atmosfär i laget och ett intressant projekt som jag tror mycket på. Förutsättningarna är goda och mixen av rutinerat och ungt känns perfekt”
Från NFC:s håll är klubben lika nöjda: ”Erik har exakt den inställning vi söker efter och kommer förutom med erfarenhet från spel i högre serier in med ett hjärta som få. Han kan dessutom spela på många positioner och är en kille vi varit ute efter i två år nu, av förklarliga skäl är vi mycket nöjda med att han äntligen är hos oss. En vinnare rakt igenom!” kommenterar sportchef Salih Shala.
Erik tar i år tröja 16 och har redan anslutit till lagets försäsong. Välkommen Erik 🖤❤️
Ilir Terbunja kritar på!
6 feb, 19:45 0 kommentarer
Den 28-årige poängmaskinen från Linköping har landat i Nacka! Med stor erfarenhet från högre serier och spel i Linköping, Motala, Sylvia och Skellefteå så kommer Ilir utan tvekan höja oss en nivå. En svensk-albansk version av Arjen Robben är den närmsta beskrivningen på denna speedkula. Många drömmål och ännu fler assist har han levererat år efter år i de högre serierna och han ansluter till laget nästa vecka med sitt gamla nummer 99 på ryggen.
”Med Ilir hos oss närmar vi oss en komplett trupp som vi är väldigt nöjda med. Vi är mycket stolta över Ilir valt att komma till oss och vara en del av vår resa, att han valde bort många klubbar från högre serier och valde med hjärtat visar bara vilken kanonkille vi fått in. En kommande publikfavorit!” kommenterar huvudtränare Palmgren.
Ilir själv är lika taggad: ”Det är såklart lite mer speciellt för mig att representera NFC Iliria än andra klubbar och därför var valet inte jättesvårt även om serienivån är lägre än vad jag spelat i under min karriär. Projektet föreningen har är väldigt spännande och kommer göra allt jag kan för att hjälpa klubben nå sina mål.”
Välkommen Ilir, nu kör vi
Seger i premiären!
25 jun 2020 0 kommentarer
Det blev en tuff men stabil inledning på serien, med en 2-0 vinst hemma mot Bagarmossen-Kärrtorp efter mål av Martin och Durim!
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
ons 14/4
20:00-22:00 |
Träning Vårbergs IP
Vårbergs IP |
tor 15/4
20:00-22:00 |
Träning Vårbergs IP
Vårbergs IP |
ons 21/4
20:00-22:00 |
Träning Vårbergs IP
Vårbergs IP |
tor 22/4
20:00-22:00 |
Träning Vårbergs IP
Vårbergs IP |
ons 28/4
20:00-22:00 |
Träning Vårbergs IP
Vårbergs IP |
tor 29/4
20:00-22:00 |
Träning Vårbergs IP
Vårbergs IP |
ons 5/5
20:00-22:00 |
Träning Vårbergs IP
Vårbergs IP |
tor 6/5
20:00-22:00 |
Träning Vårbergs IP
Vårbergs IP |
ons 12/5
20:00-22:00 |
Träning Vårbergs IP
Vårbergs IP |
tor 13/5
20:00-22:00 |
Träning Vårbergs IP
Vårbergs IP |